sobota, 14 maja 2011

Geneza nazwy Warszawa - nowe światło

Do napisania natchnęło mnie umarłe TVN Warszawa i jeden z jego przeciekawych programów historycznych.

Na początek to, co większość z nas wie: Jedna z legend o powstaniu nazwy i miejscowości Warszawa (lecz wydaje mi się główna) to taka (cytuję za Wikipedią): "Sawa była żoną rybaka Warsa, który udzielił gościny księciu Siemowitowi, zagubionemu podczas polowania. Wdzięczny książę nadał tereny nad Wisłą Sawie i Warsowi. Od ich imion miała pochodzić nazwa miasta Warszawa."

Teraz to, czego większość nie wie (z tejże samej Wikipedii): "Saba, również Sawa — imię męskie pochodzenia aramejskiego, od saba – "starzec, dziad, dziadek". Jego patronem jest święty Saba (Sawa), najważniejszy święty w serbskiej cerkwi, a także inni święci, także katoliccy, w liczbie co najmniej piętnastu. Sawa jest nowogrecką formą imienia, występującą na obszarze chrześcijaństwa prawosławnego, od której być może pochodzą m.in. takie nazwiska, jak Sawa, Sawka, Sawczyn, Sawicki."

No to ja się teraz pytam: to kto w końcu założył Warszawę? Wygląda mi na to, że Warszawa to jedyne na świecie miasto założone przez małżeństwo homoseksualne... Hm...

Uzupełnienie: Sprawa ma tok dalszy. Z tegoż samego aramejskiego pochodzi słowo "Var" znaczące "syn". Idąc tym tropem, uzyskujemy nazwę "Varsaba" albo "Varsawa" oznaczające "syna Saby/Sawy". Teraz wygląda już trochę lepiej, nieprawdaż?

Pozdrowienia i podziękowania dla Klubu Shekinah za ostatni akapit.

1 komentarz:

  1. Var -- oznacza -- syn (z aramiejskiego). Sawa (Saba) -- imię męzkie (aramejskie). Varsawa -- nazwa żydowska - syn Sawy (Saby).

    OdpowiedzUsuń